İDEAL KOMBİ SEÇİMİ

KOMBİ ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER.

DAİRENİZİ YENİ ALDINIZ VE İDEAL KOMBİYE BİR TÜRLÜ KARAR VEREMİYORSUNUZ.

İdeal kombi seçimi yaparken tasarruf ve konfor önceliğiniz olmalıdır.

Kombi hakkında daha doğrusu ideal kombi hakkında konuşacağız ,bu konuşmamızda dairenizde Minimum fatura ile maksimum verime nasıl ulaşacağınız anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle dairenizde bulunan radyatörlerin toplam metrajlarını çıkarmakla işe başlayabilirsiniz.Yani her odada bulunan radyatörleri bir metre yardımı ile enine (yatay uzantısını )tek tek ölçerek ve bu ölçümleri toplayarak işe koyuluyoruz.Daha sonra çıkan toplam değeri dairemiz yalıtımsız ise ‘2,30 ile çarparak dairemiz için gereken değeri buluyoruz.Eğer dairemiz yalıtımlı ise çıkan toplam değeri 2,05 ile çarparak minimize edilmiş kapasiteyi bulmak için ideal bir değerdir.

BİR ÖRNEK İLE AÇIKLAYACAK OLURSAK ;

Dairenizin toplam değeri  7900 cm çıktı ise ;

Yalıtımlı daireniz için ideal kombi seçimi    ;       7900*2,05 = 16195 Kcal lik Bir kombi yani bir üst değer 17 000 kcal lik bir kombi daireniz için İDEAL iken

Yalıtım yapılmadığını varsaydığımız daireniz içinse  ; 7900*2,30 = 18170 KCAL

Yani Bir Üst değer olan 20 000 Kcal ısıl değere sahip bir kombi İDEAL kombiniz olacaktır.

Bu hesaplamadan sonra artık kombi seçiminizi yaparken m2 ye göre kombi seçimi yapabilecek ve doğru kapasiteyi seçerek verimli bir tasarruf yakalayabileceksiniz.

Hermetik ve Yoğuşmalı Kampanyalı Kombilerimiz için tıklayınız

ideal yoğuşmalı kombiler-ideal kombi seçimi
ideal kombi seçimi

   BU ADIMDAN SONRA EN SIK DUYDUĞUMUZ SORU

YOĞUŞMALI KOMBİ Mİ ALMALIYIM YOKSA KONVANSİYONEL Mİ ?

yoğuşmalı kombiler

DAİRENİZDE HERMETİK BİR KOMBİ YERİNE YOĞUŞMALI BİR KOMBİ KULLANMANIZ EV EKONOMİNİZ İÇİN EN DOĞRU ADIM OLACAKTIR.

DOĞRU SEÇİM VE DOĞRU MONTAJ İLE YOĞUŞMALI KOMBİLERİN DOĞALGAZ FATURANIZDA %10 CİVARI  TASARRUF SAĞLAYACAĞI BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞTIR. YOĞUŞMALI KOMBİLER KONVANSİYONEL KOMBİLERE GÖRE DAHA PAHALI OLSA BİLE 3-4 YIL İÇİNDE ÖDENEN PARAYI GERİ KAZANDIRMASI MÜMKÜN OLDUĞUNDAN VE TASARRUF SAĞLADIĞINDAN DAİRELERDE KULLANILMASI DOĞRU BİR KARAR OLACAKTIR.

YOĞUŞMALI KOMBİ SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN BİR DİĞER KONU ELBETTEKİ SATIN ALACAĞINIZ KOMBİNİN YETKİLİ SERVİS AĞI VE GARANTİ SÜRESİ UZUNLUĞU OLMALIDIR.

MÜŞTERİLERİMİZİN BİZDEN SIKÇA BİLGİ ALMAK İSTEDİĞİ İKİ KONU ;

ideal kombi seçimi için ;

1-KOMBİ Mİ TEK EŞANJÖRLÜ MÜ ÇİFT EŞANJÖRLÜ MÜ ALMALIYIM ?

KOMBİ ALIRKEN TEK EŞANJÖR VEYA ÇİFT EŞANJÖR DİYE BAZI SEÇENEKLER DUYARSINIZ.ÖNCELİKLE EŞANJÖR SAYISI TEK İSE KALORİFER VE TEMİZ SU KULLANIM SUYU AYNI HAZNEDE ISITILIR.BU DA KULLANILACAK SUYUN KALORİFER İÇİNDE DURMADAN YENİLENMESİ ANLAMINA GELİR.SUYUN DURMADAN YENİLENMESİ EŞANJÖRLERDE KİREÇLENMEYİ ARTTIRIR.

ÇİFT EŞANJÖRÜN TEMEL AMACI KULLANIM SUYU İLE KALORİFER SUYUNU BİRBİRİNDEN AYIRARAK KİREÇLENMEYİ ENGELLEMEKTİR. EŞANJÖRDEKİ KİREÇLENME ISI İLETİMİNE ENGEL OLACAĞINDAN ISINMA VE KOMBİ BAKIM MALİYETLERİNİ ARTTIRACAKTIR.

ÇİFT EŞANJÖRLÜ BİR KOMBİ ALMANIZ EKONOMİK VE AKILLI BİR YATIRIM OLACAKTIR.

2-UCUZ BİR KOMBİ YERİNE PAHALI BİR KOMBİ ALMAK BİZİ TASARRUF NOKTASINDA KOLAY BİR ÇÖZÜME GÖTÜREBİLİR Mİ ? KISA YOLDAN SORUNU ÇÖZMÜŞ OLMAZ MIYIZ ?

KONUNUN KOMBİNİZİN UCUZ VEYA PAHALI OLMASI İLE HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR .HER MARKANIN İYİ VEYA KÖTÜ DİYEBİLECEĞİMİZ MODELLERİ VARDIR. ÇÜNKÜ TİCARİ KAYGILARLA ÜRETİLEN , PİYASADA ÇOK SATMASI AMAÇLANILAN MODELLERİ MALESEF Kİ EN PAHALI DİYEBİLECEĞİMİZ EN KALİTELİ DİYEBİLECEĞİMİZ FİRMALAR BİLE ÜRETMEKTEDİR. BU YÜZDEN AŞAĞIDA SIRALAYACAĞIM ÖZELLİKLER İLE HANGİ KOMBİYİ SATIN ALACAĞINIZI BİLECEKSİNİZ.

3-EN İYİ KOMBİ İÇİN BİR TAVSİYE VEREBİLİRMİSİNİZ ? TASARRUF ORANI EN YÜKSEK EN UCUZ KOMBİ HANGİSİDİR ? 

MARKALAR ELBETTE ÖNEMLİ BİR KONUDUR FAKAT BİR MARKADAN ZİYADE O MARKANIN MODELİ ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR. SİZLERE TÜM MODELLERİ ANLATABİLİRİM FAKAT SİZİN HANGİ ÖZELLİKLERİ BİLMENİZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEMEK DAHA AKILCI GELİYOR. MODELLER İÇİN İSE BİLİNMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER TÜKETİCİ İÇİN ŞÖYLE OLMALI;

 TAM YOĞUŞMALI BİR KOMBİ OLMALI ,MODÜLASYON ORANI YÜKSEK OLMALI ,KULLANDIĞI POMPA FREKANS KONTROLLÜ OLMALI.

                                    SON OLARAK UYGUN FİYATLI VE ELBETTE ÇEVRECİ OLMALI.

DOĞRU TASARRUF YÖNTEMİ   % 30  TASARRUF ORANI SAĞLAYAN ODA TERMOSTATINI; TASARRUF ORANI YÜKSEK OLAN YUKARIDAKİ ÖZELLİKLERİ TAŞIYAN TAM YOĞUŞMALI BİR KOMBİ İLE BİRLİKTE KULLANMAKTIR.

UZMAN TAVSİYESİ İLE EKONOMİK KOMBİ ALIN KONFORUNU HEM EVİNİZDE HEM CEBİNİZDE HİSSEDİN.”

DİLEĞİNİZ ZAMAN BİLGİ ALMAK ve KOMBİ FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN 7/24  BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ.

DEMİRKIRAN MÜHENDİSLİK

EMRULLAH DEMİRKIRAN – MAKİNE MÜHENDİSİ BİLİRKİŞİ-İSG UZMANI

 

 0554 941 49 15  –  0216 452 08 08 

  @demirkiranmuhendislik

TÜM TÜRKİYE’ YE GÖNDERİM SAĞLADIĞIMIZ EN UYGUN FİYATLI KOMBİ VE KLİMALARIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ .